Nieuw: International Business College

Nieuw: International Business College Foto: Martine GOULMY

Organiseren, samenwerken, reflecteren, communiceren en presenteren. Voor ondernemers zijn dit belangrijke vaardigheden. Maar; waar leer je dat? Niet in een klas waar alleen theorie wordt aangeboden. Daarom biedt het VeenLanden College in Mijdrecht met ingang van dit schooljaar IBC: International Business College. Vier dagen per week krijgen de leerlingen hun examenvakken; de vijfde dag staat in het teken van ondernemen. Die dag is helemaal praktijkgericht én daar kunt u aan bijdragen.

Opstap naar ondernemerschap

Van het opstellen van een balans alleen wordt niemand een goede en gedreven ondernemer. De vaardigheden blijven in dat geval totaal onderbelicht. Toch was dat, plat gezegd, wel hoe het onderwijs in Economie en Bedrijfseconomie er tot voor kort uitzag. Daar moest verandering in komen! Met hun achtergrond in het bedrijfsleven wisten docenten Patrick Fränzel en Jeroen Vis dat meer praktijkgericht onderwijs voor een bepaald type leerling van grote toegevoegde waarde kan zijn. En daar sloot rector Henk Ligthart zich direct bij aan. “Als school staan we heel erg open voor andere vormen en ideeën om ons onderwijs door te ontwikkelen en te verrijken’’, stelt hij. “Zo kwamen we gezamenlijk tot een plan voor de International Business College met onderwijs volgens het model van 20-80learning. Tachtig procent regulier; twintig procent onderwijs in de praktijk.’’

Eind augustus is de eerste IBC-klas van start gegaan. Zeventien leerlingen uit havo-4 volgen nu deze richting. Vrijwillig. Sterker nog, ze hebben er zelfs voor gesolliciteerd. Als dat geen gemotiveerde leerlingen zijn?!

De leerlingen die het International Business College volgen, hebben een ander rooster dan leerlingen die voor het reguliere programma kozen. “Van maandag tot en met donderdag is het rooster gelijk aan dat van hun jaargenoten”, begint Patrick Fränzel te vertellen. Hij heeft zelf een achtergrond in het bedrijfsleven, maar maakte de ommezwaai naar het onderwijs. Nu is hij docent Economie en Bedrijfseconomie op het VeenLanden College. “De vrijdag is echter anders’’, vervolgt hij. “Die dag staat voor IBC volledig in het teken van ondernemersvaardigheden.”

Uit de praktijk
Hoe presenteer je jezelf in een netwerkgesprek? Hoe bereik je je doelgroep? Wat doet een accountant? En op welke manier kun je maatschappelijk verantwoord ondernemen? Dat zijn vragen die op de vrijdagen centraal staan. “Op die dagen laten we het eindexamenprogramma, de boeken en het schoolrooster los”, vult Jeroen Vis zijn collega aan. Ook hij is docent Economie en Bedrijfseconomie en komt eveneens uit het bedrijfsleven. “Grofweg verdelen we die dag in drie blokken. In het eerste blok gaan we aan de slag met onderdelen uit de psychologie, communicatie of presentatie. Het tweede blok staat in het teken van externe sprekers of excursies en in de middag gaat de groep aan de slag met Jong Ondernemen. Dat betekent dat de leerlingen werken aan een eigen bedrijf. Zo brengen zij het geleerde direct in de praktijk.” Een aantal gastlessen en bedrijfsbezoeken staat al ingepland. En dat zijn niet de minste namen. “Onlangs hebben we een bezoek gebracht aan het hoofdkantoor van de Postcode- en Vriendenloterij op de Zuidas en eind oktober krijgen we een workshop pitchen van een bekende presentator en multitalent van BNR Nieuwsradio’’, stelt Jeroen Vis enthousiast. “Zo halen we de inspirerende verhalen uit het bedrijfsleven de school in of dompelen we onze leerlingen erin onder op locatie.’’

'Van het opstellen van een balans alleen wordt niemand een goede en gedreven ondernemer'

Geef een gastles!
Maar er is nog ruimte in het programma! Hoe leuk is het om leerlingen te vertellen over uw vak? En om hen te enthousiasmeren in de passie van het ondernemen? In het International Business College staat de verbinding met het lokale bedrijfsleven centraal. Dat betekent dat de lessen zo veel mogelijk worden gegeven door gastdocenten. “Wilt u de jongeren alles leren op het gebied van sales, accountancy, HR of ontwikkelen van een start-up? Of zou u het leuk vinden uw lessen uit het ondernemerschap met onze leerlingen te delen? Meld u zich dan aan voor het geven van een gastles!”

Laat leerlingen meedenken!
Daarnaast biedt IBC ondernemers ook een andere kans: “Jongeren beschikken over een frisse, kritische en praktische blik’’, neemt Patrick Fränzel weer het woord. “Maak daar gerust gebruik van. Heeft u een thema of opgave waar onze leerlingen over mee kunnen denken? Geweldig! Zo creëren we een win-winsituatie en verbinden we ons onderwijs echt met de vragen uit de dagelijkse praktijk. Vertel maar, waar mogen onze leerlingen mee aan de slag?”

Praktijkopdracht
Naast alle lessen, die zowel plaatsvinden op school als bij bedrijven, krijgen de leerlingen aan het eind van de periode ook de opdracht om kleine onderzoeksopdrachten te doen bij bedrijven. Ook daar zijn bedrijven voor nodig die hun deuren open willen stellen. “Mogen de leerlingen een kijkje nemen bij u in het bedrijf?”, stelt Jeroen. “Mogen zij u interviewen over hoe u leiding geeft aan uw bedrijf of hoe uw organisatie omgaat met uitdagingen als klimaatverandering en schaarste op de arbeidsmarkt? Wij komen graag in contact met bedrijven die zich voor dit soort praktijkopdrachten beschikbaar stellen."

Maak kennis
Lijkt het u leuk kennis te maken met de leerlingen van het International Business College? En zou u een gastles willen geven of juist de leerlingen willen uitnodigen voor een bedrijfsbezoek? Mail Patrick Fränzel op frnp@hetvlc.nl of Jeroen Vis op visj@hetvlc.nl

VEENLANDEN COLLEGE
Diamant 9
Mijdrecht
www.veenlandencollege.nl


Reacties

WhatsApp us!